Jesteśmy grupą osób zainteresowanych relaksacją, medytacją, jogą i sztuką. Ważny jest dla nas człowiek w całym spektrum swojego istnienia: jego cielesność, psychika i duchowość. Człowiek świadomy, twórczy w relacjach z innymi, otwarty na wyzwania, rozumiejący własne ograniczenia, rozwijający swój potencjał. Nasze zainteresowania sytuują się na styku psychologii, pedagogiki, psychoterapii, promocji zdrowia, medycyny, fizjoterapii, filozofii, antropologii kultury, nauk humanistycznych.
Zarząd Stowarzyszenia od lewej:
- Prezes – Magdalena Karciarz
- Sekretarz – Aneta Augustyn
- Skarbnik – Barbara Kucharska
Kilka słów o nas z osobna
Aneta Augustyn
Absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz I edycji Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyk Jogi na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą od 1993 r. (tematyka społeczna, zdrowotna, historyczna). Prowadzi zajęcia jogi na Uniwersytetach III Wieku przy Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Sekretarz Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”.
Kasia Bazylczyk
Pedagog specjalny w kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Trener rozwoju osobistego, absolwentka Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych i Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyk Jogi na AWF, instruktor rekreacji ruchowej. Pasjonatka uważnego doświadczania życia, z zaangażowaniem zgłębiająca dziedzinę mindfulness. Uwielbia wędrować po górach, uczyć się nowych rzeczy i dzielić zdobytą wiedzą. Autorka artykułów z dziedziny mindfulness, relaksacji i jogi.
Krystyna Boroń-Krupińska
Adiunkt w Katedrze Humanistyki Edukacyjnej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Absolwentka Fizjoterapii i I edycji Podyplomowych Studiów Technik Relaksacji w macierzystej jednostce. Uczestniczka licznych konferencji i stażów w zakresie rehabilitacji psychofizycznej i kursów doskonalących w dziedzinie pracy z ciałem i rozwoju osobistego. Zainteresowana koncepcją psychosomatyki. Certyfikowany nauczyciel Mindfulness (Mindfulness Association UK).
Katarzyna Bulińska
Fizjoterapeutka, doktor nauk o kulturze fizycznej AWF Wrocław. Koordynatorka pierwszego w Polsce Centrum Spotkań dla osób z otępieniem i ich rodzin. Pracę i zainteresowania poświęca osobom starszym. Absolwentka Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyki Jogi. Szkolona przez Marci Monroe, Konrada Kocota, Normana Sjomana, Eyala Shifroni oraz przyjaciół ze STiPR; ukończyła Interdyscyplinarny Kurs Zdrowia Psychicznego w Holandii. Autorka i współautorka publikacji z zakresu rehabilitacji osób z chorobami wewnętrznymi. Nauczycielka jogi w Fabryce Energii – Centrum Jogi Wrocław.
Michalina Cieślikowska-Kulmatycka
Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się grafiką, także wydawniczą, malarstwem i architekturą wnętrz. Piktomanka i grafomanka o usposobieniu ludycznym.
Katarzyna Gębura
Absolwentka Wychowania Fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych i Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyk Jogi, instruktor rekreacji ruchowej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Relaksacji przy AWF Wrocław, gdzie prowadzi zajęcia z technik relaksacyjnych, jogi, ekspresji ruchu. Tancerka Sceny Tańca Capitol w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Od kilkunastu lat doskonali umiejętności taneczne w Studium Tańca Współczesnego MTT/Pracownia Tańca. Uczestniczyła w wielu warsztatach związanych z pracą z ciałem. Autorka publikacji naukowych. Zainteresowana tańcem jako środkiem osobistego rozwoju i dialogu.
Robert Góra
Profesor w Katedrze Chemii Fizycznej i Kwantowej Politechniki Wrocławskiej. Prywatnie interesuje się psychosomatycznymi praktykami jogi oraz technikami pracy z umysłem wywodzącymi się z jogi klasycznej i hathajogi oraz ich badaniami z perspektywy neurofizjologicznej i biochemicznej, jak również historią współczesnej jogi posturalnej. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Jogi Klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji i Jogi „Przestrzeń”.
Kontakt: robert.gora@pwr.edu.pl
Magda Grocholska
Studiowała geologię na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwentka Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych oraz Psychosomatycznych Praktyk Jogi przy AWF we Wrocławiu. Trenerka technik relaksacyjnych oraz metody Somayog. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń” oraz Stowarzyszenia Somayog. Podróżniczka (wyprawa do Mongolii, Chin, Indii, wędrówka w góry Kaszmiru, trekking dookoła Annapurny). Prowadzi zajęcia w sposób „bezbolesny i łagodny, zgodny z naszymi możliwościami, wykorzystując nasz pełen potencjał, usprawniając nasze ciało i umysł, łagodząc skutki stresu i upływ czasu”.
Adam Janik
Piotr Jodko
W 2008 r. dzięki urazowi kolana zatrzymał się w biegu i rozpoczął praktykowanie jogi. Ciekawość i poszukiwanie własnej drogi skierowały go na Podyplomowe Studia Technik Relaksacyjnych organizowane przez wrocławski AWF. Doskonalił swoją praktykę na kursie nauczycielskim Vinyasa Krama Yoga u Macieja Wieloboba. Pisuje na tematy związane z jogą i relaksacją, publikowane m.in. w „Przestrzeni”, portalach jogasutry.pl i joga-abc.pl.
Magdalena Karciarz
Prezes Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”. Pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, bibliotekarka, doktor nauk humanistycznych. Ukończyła Studia Podyplomowe Technik Relaksacyjnych na wrocławskim AWF, uczestniczyła w kursie nauczycielskim Vinyasa Krama Yoga w Krakowie. Prowadzi zajęcia dla osób po chorobach onkologicznych w Stowarzyszeniu „Różowe Okulary”. Uczestniczka i współorganizatorka warsztatów, konferencji oraz seminariów z jogi i relaksacji. Redaktor pisma „Przestrzeń. Teoria i Praktyka Relaksacji i Jogi”. Autorka artykułów dotyczących jogi i relaksacji.
Magdalena Kłos
Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (Zarządzanie i Informatyka) i Studia Podyplomowe Techniki Relaksacji. Współpracuje z Zakładem Promocji Zdrowia i Technik Relaksacyjnych AWF we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia z joga nidry i pratyahary oraz wspomaga koordynację studiów podyplomowych (techniki relaksacyjne i joga). W ramach wolontariatu prowadziła przez rok głęboką relaksację na oddziałach szpitala onkologicznego; przez cztery lata współtowarzyszyła i wspomagała technikami relaksacyjnymi osobę w opiece paliatywnej. Zainteresowana tematyką głębokiej relaksacji i terapii.
Barbara Kucharska
Absolwentka Wychowania Fizycznego i Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych oraz Psychosomatycznych Praktyk Jogi na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Skarbnik Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”. Zainteresowana relaksacją dla dzieci i młodzieży, także włączeniem jej do zajęć szkolnych. Górska piechurka, miłośniczka rowerowych wyjazdów.
Lesław Kulmatycki
Studiował nauki w zakresie kultury fizycznej, psychologii, psychoterapii, etyki, jogi, zen-shiatsu w Polsce, Australii i Indiach. Pracuje jako profesor na AWF we Wrocławiu. Kieruje Katedrą Humanistyki Edukacyjnej, Podyplomowymi Studiami Technik Relaksacyjnych oraz Podyplomowymi Studiami Psychosomatycznych Praktyk Jogi. Autor książek i naukowych opracowań z zakresu technik antystresowych i relaksacyjnych, jogi i promocji zdrowia. Interesuje się filozofią Dalekiego Wschodu, nie może żyć bez naturalnej przestrzeni.
Renata M. Niemierowska
Poetka, trenerka relaksacji, absolwentka Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych na AWF Wrocław. W latach 2007-2013 redaktor pisma „Przestrzeń. Teoria i Praktyka Relaksacji i Jogi”. Inicjatorka i prezes (do 2012 r.) Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”. Od lat współpracuje z prof. L. Kulmatyckim, m.in. z Katedrą Humanistyki Edukacyjnej AWF we Wrocławiu (wykład i ćwiczenia z Treningu Autogennego Schultza, wykład z psychologii jogi, Podyplomowe Studia Psychosomatycznych Praktyk Jogi). W Fundacji „Opieka i Troska” terapeuta relaksacyjny pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. W latach 2000-2005 redaktor „Promotora Zdrowia”. Od 1978 r. realizuje Teatr Jaźni, własną wizję sztuki, inspirowaną psychologią głębi i wschodnimi sztukami pracy z umysłem.
Joanna Pawlaczek
Absolwentka Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych na AWF we Wrocławiu. Z zawodu prawnik humanista, z zamiłowania praktyk relaksacji. Jej pasją jest joga, która poprawia jakość życia. Ma upodobanie do relaksacji z dźwiękiem, medytacji, natury i piękna. Pogłębia wiedzę uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach i spotkaniach. Miłośniczka kawy, długich spacerów, rozmów przy herbacie oraz literatury o duchowości. Największą satysfakcję sprawia jej możliwość pracy z ludźmi.
Magdalena Szczerek
Absolwentka Studiów Podyplomowych Technik Relaksacyjnych na wrocławskim AWF, magister geografii, dyplomowana nauczycielka Pilates i Zen Yoga by Dynamic Mindfulness, od 2011 roku związana ze Stowarzyszeniem Trenerów i Praktyków Relaksacji “PRZESTRZEŃ” we Wrocławiu, uczestniczka szkolenia The Power of Awareness z Jack Kornfield i Tara Brach w The University of California, Berkeley’s Greater Good Science Center and the Awareness Training Institute (ATI), ukończyła 8 tygodniowy trening Mindfulness Meditation z Jon Kabat-Zinn, certyfikowana trenerka Jogi Nidry (Empowered Wisdom Yoga Nidra Training z Tracee Stanley i Chanti Tacoronte-Perez), trenerka technik relaksacyjnych dla sportowców podczas Tatra Running Altitud Camp (w latach 2012-2016), od 2014 roku wykłada przedmiot „Techniki relaksacyjne” w GWSP im. Karola Goduli w Chorzowie, na kierunku studiów podyplomowych Joga w profilaktyce i terapii, a od 2015 szkoleniowiec Technik Relaksacyjnych dla korporacji. Miłośniczka gór i podróży (Kilimanjaro, Aconcagua, Everest Base Camp, Alpy, Tien Szan, Północna Patagonia Pacyfik – Atlantyk kajakiem, rowerem po Azji Centralnej, kolej Transsyberyjska…Nomadka, która wierzy w prawdziwą wewnętrzną Naturę i za nią podąża.